Rząd rozdysponował już pieniądze z UE na lata 2021-2027. Jest jeden problem
Najważniejsze rozwiązania przyjętego dziś przez Radę Ministrów projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, są następujące:
- Projekt stanowi podstawę dla realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów dotyczących polityki spójności w perspektywie finansowej 2021-2027. Nowe przepisy wynikają z rozpoczęcia w 2021 r. nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityki spójności z budżetu UE,
- Wprowadzone zostały mechanizmy koordynacji realizacji programów wspófinansowanych ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności,
-
Określone zostały podmioty zaangażowane w proces wdrażania funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności, a także ich zadania i tryb współpracy,
-
Ustalone zostały zasady i podstawowe dokumenty służące wdrażaniu funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności.
Określone zostały również m.in. kwestie finansowe związane z rozliczeniami z Komisją Europejską, a także sprawy dotyczące kontroli, nieprawidłowości czy nakładania korekt. Ustalono również m.in. zasady wyboru projektów, procedurę odwoławczą oraz zasady monitorowania postępu i sprawozdawczości z realizacji programów oraz projektów współfinansowanych z UE.
Wprowadzone zostały także przepisy szczegółowe dotyczące wdrożenia planu rozwojowego, tj. Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dotyczy to m.in. struktury systemu instytucjonalnego, wyboru i sposobu realizacji przedsięwzięć finansowanych w ramach KPO, finansowania inwestycji, monitorowania realizacji KPO, czy też działań kontrolnych i audytowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Potrącą nam pieniądze za Turów?
Warto zauważyć, że projekt przyjęto w dniu w którym Komisja Europejska poinformowała Polskę, że w związku z tym, że nie chce płacić kar nałożonych za dalsze funkcjonowanie kopalni węgla brunatnego w Turowie, środki zostaną potrącone z funduszy europejskich. To pierwsza taka sytuacja w historii. Informację o tym, że list w tej sprawie został dziś wysłany do Warszawy, podała Informacje potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej.
Jeszcze tego samego dnia rzecznik rządu poinformował, że Polska ma zamiar odwołać się od decyzji Komisji Europejskiej.